Mô tả
| Chipset | : Intel Z790 |
| Socket | : Intel LGA 1700 |
| Kích thước | : 12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm ) |
| Hỗ trợ CPU | : Intel® Socket LGA1700 for 13th Gen Intel® CoreTM Processors & 12th Gen Intel® CoreTM, Pentium® Gold and Celeron® Processors |
| Khe cắm RAM | : 4 khe ram |
| Kết nối không dây | : |
| Bus RAM hỗ trợ | : 4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 5333(OC)/5133(OC)/5066(OC)/5000(OC)/4800(OC)/4700(OC)/4600(OC)/4500(OC)/4400(OC)/4266(OC)/4133(OC)/4000(OC)/3866(OC)/3733(OC)/3600(OC)/3466(OC)/3400(OC)/3333(OC)/3200/3000/2933/2800/2666/2400/2133 Non-ECC, Un-buffered Memory |
| Thông số (Lan/Wireless) | : 1 x Intel® 2.5Gb Ethernet ASUS LANGuard |
| Khe cắm trong | : Total supports 3 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports* Intel® 13th & 12th Gen Processors M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode) Intel® Z790 Chipset M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 & SATA modes) 4 x SATA 6Gb/s ports |
| Khe cắm mở rộng | : Intel® 13th & 12th Gen Processors 1 x PCIe 5.0 x16 slot Intel® Z790 Chipset 3 x PCIe 4.0 x16 slots (support x4 mode) 1 x PCIe 3.0 x1 slot |
| Kết nối | |
| Bus RAM hỗ trợ | : 4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 5333(OC)/5133(OC)/5066(OC)/5000(OC)/4800(OC)/4700(OC)/4600(OC)/4500(OC)/4400(OC)/4266(OC)/4133(OC)/4000(OC)/3866(OC)/3733(OC)/3600(OC)/3466(OC)/3400(OC)/3333(OC)/3200/3000/2933/2800/2666/2400/2133 Non-ECC, Un-buffered Memory |
| Thông số (Lan/Wireless) | : 1 x Intel® 2.5Gb Ethernet ASUS LANGuard |
| Khe cắm trong | : Total supports 3 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports* Intel® 13th & 12th Gen Processors M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode) Intel® Z790 Chipset M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode) M.2_3 slot (Key M), type 2242/2260/2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 & SATA modes) 4 x SATA 6Gb/s ports |
| Khe cắm mở rộng | : Intel® 13th & 12th Gen Processors 1 x PCIe 5.0 x16 slot Intel® Z790 Chipset 3 x PCIe 4.0 x16 slots (support x4 mode) 1 x PCIe 3.0 x1 slot |
| Cổng giao tiếp ngoài | : 1 x USB 3.2 Gen 2×2 port (1 x USB Type-C®) 1 x USB 3.2 Gen 2 port (1 x Type-A) 2 x USB 3.2 Gen 1 ports (2 x Type-A) 4 x USB 2.0 ports (4 x Type-A) 1 x DisplayPort 1 x HDMI® port 1 x Vertical M.2 slot (Key E) 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet port 3 x Audio jacks 1 x PS/2 Keyboard/Mouse combo port |
| Thông tin chung | |
| Socket | : Intel LGA 1700 |
| Hỗ trợ CPU | : Intel® Socket LGA1700 for 13th Gen Intel® CoreTM Processors & 12th Gen Intel® CoreTM, Pentium® Gold and Celeron® Processors |
| Chipset | : Intel Z790 |
| Khe cắm RAM | : 4 khe ram |
| Card đồ họa | : 1 x DisplayPort 1 x HDMI® port |
| Âm thanh | : Realtek S1220A 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC |
| Kết nối không dây | : |
| Kích thước | : 12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm ) |
| Mô tả khác | : |
| Phụ kiện kèm theo | : Cables 2 x SATA 6Gb/s cables Miscellaneous 1 x ASUS Wi-Fi moving antenna 1 x Q-connector 2 x M.2 Rubber Packages 1 x Screw package for M.2 SSD Documentation 1 x User guide |




